Fakanalisztika
MEN
 
Naptr
2025. Jnius
HKSCPSV
26
27
28
29
30
31
01
02
03
04
05
06
07
08
09
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
01
02
03
04
05
<<   >>
 
LINKEK
 
SZAVAZS
Lezrt szavazsok
 
NPSZERSG
Induls: 2006-10-15
 
balekoktats tananyag
balekoktats tananyag : Az Akadmia trtnete

Az Akadmia trtnete

  2006.10.18. 15:16

Amit az Akadmirl s az utdintzmnyekrl tudni kell

Az Akadmia trtnete s tovbblse

 

„Selmec, Selmec sros Selmec te vagy az oka mindennek,

Selmec, Selmec sros Selmec,… hogy az Isten ldjon meg.”

Az reg dik dala: rszlet

 

3.1            Bnyszati- kohszati Tanintzet (1735-1764) (Berg-Schola)

 

Magyarorszg bnyszata eurpai viszonylatban is jelents volt, 13. szzadban az aranytermels thatodt, az ezst termels negyedt adta orszgunk. A 18. szzadra kezdtek megjelenni a modern bnyagpek, kitermelsi eljrsok, de ennek ellenre haznkban a szakmai kpzs tovbbra is ches keretek kztt folyt.

A kirlyi udvar felismerte a helyzet tarthatatlansgt, elszr a kamara magra vllalta nhny tanul kpzsi kltsgeit, ezek a fiatalok voltak az expectansok. k valban gyakorlati szakemberekk vltak, tanulmnyaik vgeztvel csak az llam foglalkoztathatta ket, irodai, adminisztratv munkakrben val alkalmazsukat rendelet tiltotta.

A kvetkez lpcs az iskolai rendszer bnysz szakemberkpzs megindulsa volt, 1717-ben a csehorszgi Sankt Joachimsthal-ban. Itt kezdetben ngy, majd hrom dik folytatta tanulmnyait, de rvid fennllsa utn bezrta kapuit.

Vgl a bcsi udvari kamra egy joachimsthali mintra mkd nagyobb szabs iskola fellltsban ltta meg a jvt. A hely megvlasztsnl egyrtelmen Selmecbnya jhetett szba, hiszen a vidk tbb vszzados bnyszmltra tekintett vissza, s tovbb vilgviszonylatban is fejlett technikai eszkzk, s szakemberek voltak itt fellelhetk.

III. Kroly 1735. jnius 22-n „Instructio” nven kelt leiratban, meghatrozta a Berg-Schola nven fellltand iskola tantervt, mkdst, tanulinak szmt, a velk szemben tmasztott kvetelseket stb. Clja a Habsburg Birodalom szmra bnyszati- kohszati, vezet mszaki, jogi s igazgatsi szakemberek kpzse volt. Tbb mint egy vszzadon keresztl a Berg-Schola ltta el az egsz birodalmat bnyszati kohszati szakemberekkel, s egsz Eurpa szmra mintul szolglt a mszaki felsoktats megszervezshez.

Az iskola vezetsvel Mikoviny Smuelt (1700-1750) bztk meg, aki szmra a kamara brbe vette a Privitzky-hzat. A professzor itt lakott, itt rendezte be laboratriumt, s itt tartotta rit a Berg-Schola 8 hallgatjnak.

Az igazsghoz hozztartozik, hogy 1890-ig az akadminak nem volt nll plete, a kamra hzakat brelt a professzorok szmra, akik ott helyben laktak, tartottk rikat, rendeztk be laborjaikat, szertrukat s tartottk vilghrv vlt gyjtemnyeiket.

Mikoviny eltt nem llt egy kvetend plda, mindent sajt erejbl kellett ltrehozni, megalkotni a tananyagot, a kpzs formjt stb. A kpzst a gyakorl bnyatisztek tapasztalataira ptette, de nem iparosokat alkart nevelni a bnyk s kohk szmra, hanem bnyaigazgatshoz, bnyajoghoz, bnyagazdasgtanhoz kohszathoz s pnzvershez rt szakembereket. Ebben lthatjuk Mikoviny igazi nagysgt, szinte a semmibl teremtette meg a mszaki felsoktats alapjait.

Az iskola a Fbnyagrfi Hivatal, illetve a selmeci (szlaknai) bnyazem keretben mkdtt, a kpzsi id kt v volt, a tanv janur 1.-tl december 31.-ig tartott.

Az els ven „matematika” nven sszefoglalt szmtani-mrtani-mrnki ismereteket oktattak, msodvtl viszont szakosodnia kellett a hallgatknak.

A tanulk t szakon folytattk tanulmnyaikat: bnyamvel-bnyajogsz, bnyamr, rcelkszt, kmlsz-kohsz, pnzver-aranyvlt.

A tanulknak flvente vizsgt kellett tennik, valamint vente egy zrvizsgt a fkamaragrf jelenltben.

A Berg-Schola igazi rdeme, hogy ez az els nem egyhzi tanintzet, ami nem vallserklcsi alapon l s gondolkod embereket, hanem hasznos llampolgrokat akart kpezni. 

 

 

3.2            Bnyszati-kohszati Akadmia (1762-1846)

(Academia Montanistica)

 

            Mria Terzia 1762. oktber 22-n „Systema” nven kelt leiratban megerstette az udvari kamara azon dntst, hogy a Berg-Scholat akadmiv alaktsk. Academia Montanistica megalaptstl szmtjuk az akadmiai szint kpzs megszletst.

            A tanterv tovbbra is kt ves maradt, laborgyakorlatokkal egybekttt kpzs folyt, negyedvente vizsgztak, flvkor s v vgn f vizsgt tettek a fkamaragrf jelenltben. Az oktats nyilvnos s ingyenes volt, de ktelezv tettk korbbi egyetemi, jogi, filozfiai tanulmnyok folytatst, vagy ebbli ismeretek igazolst a Bcsi Egyetem matematika professzornl.

            1763-ban neveztk ki az Akadmia els professzort, Nicholaus Jacquin-t, aki a Krecsmry-hzban kezdte meg az oktatst.

1770-ben a kpzs 3 vre emelkedett, hrom tanszk alakult: matematika, mechanika, gptan (Nicholaus Poda), svnytan, kmia, elmleti kohszat (Giovanni Scoppoli), gyakorlati bnyszati tanszk (Christof Traugott Delius) vezetsvel folyt.

Az Akadmia a fkamaragrfi hivatalok keretben mkdtt, igazgatja maga a fkamaragrf volt. A professzorok egyben a hivatal bnyatancsosai is voltak.

Az uralkod 1807-ben elrendelte egy Erdszeti Tanintzet (Forstinstitut) fellltst az Akadmia keretein bell. A bnyamvelshez s kohszathoz elengedhetetlen nagy mennyisg fa kitermelse erdmvelsi ismeretekkel rendelkez szakemberek kpzst is szksgess tette. Ennek hatsra 1808-ban elindtjk az erdszeti kpzst is. A ltrejv Erdszeti Tanintzet els professzora Heinrich David Wilckens lett, aki a Zsembery (Marschalk)–hzban rendezkedett be. Jl mutatja az erdszeti oktats jelentssgt, hogy egsz erdsgeket rendeltek az Erdszeti Tanintzet fennhatsga al. Tovbbi bizonytka az Akadmia jelentsgnek, hogy 1786-ban a kzeli Szklenfrdn alaptotta meg Born Ignc a vilg els mszaki egyeslett „Societat der Bergbaukunde” nven, aminek 13 eurpai s 2 amerikai orszg, mintegy 154 kpviselje volt.

Az 1820-as vektl a tanv november 1.-tl kezddtt, szeptember s oktber sznet volt. Az elmleti oktatst a ht els ngy napjn dlelttnknt tartottk, mg a gyakorlati foglalkozsokat dlutnonknt. A fennmarad napokon voltak az zembejrsok, ami jl mutatja a kpzs gyakorlatias jellegt. 1830-40 kztt a hallgatk szma mr elrte az 500-at, az oktats nmet nyelven folyt.

3.3            Bnyszati-kohszati s Erdszeti Akadmia (1846-1867)

(Berg- und Forstakademie)

 

            A reformkor vvmnyai a bnyszatban is egyre inkbb reztettk hatsukat, az Akadmia eddigi, 1770 ta szinte vltozatlan keretek kztt mkd tanintzmny mr nem tudott megfelelni a megnvekedett elvrsoknak. Vgl, 1846-ban j mkdsi rendet fogadott el a kirlyi kamara.

            Az Akadmia szervezetileg elklnlt a selmeci fbnyagrfi hivataltl, nllv vlt. Az sszekt kapocs ezutn a fkamaragrf szemlye volt, aki egyszersmind az Akadmia igazgati tisztt is betlttte: volt a hat, bnyatancsosi ranggal kinevezett professzor alkotta akadmiai igazgattancs elnke. Az Akadmia felgyelett kzvetlenl a bcsi udvari kamara ltta el.

  Az Erdszeti Tanintzetet akadmiai rangra emeltk, s az Akadmihoz csatoltk. 1846-tl kezdve teht az Alma Mater hivatalos neve: Berg- und Forstakademie.

Az 1848/49-es forradalom s szabadsgharc gykeres vltozsokat hozott az iskola letben. A felels magyar kormny a Valls- s Oktatsgyi Minisztrium al rendelte, magyar llami intzmnny nyilvntottk, a hivatalos nyelv a magyar lett, a bnyszat-kohszat elsdleges cljul a Magyar Honvdsg felfegyverzst tzte ki.

A tants oktber elsejn indult meg, de szaknyelv hinyban nmetl. Az Akadmia hallgati testletileg belptek a selmeci nemzetrsgbe. A szlv s nmet ajk dikok nemzeti villongsok miatt elhagytk az iskolt, szmukra Pipramban, illetve Leobenben alaptottak hasonl iskolt.

A magyar rzelm dikok mind rszt vettek a szabadsgharcban. Strobl Alajos vezrletvel, az akadmiai tzrsg mentette meg a bnyavidket, segtettek a krmcbnyai pnzverdt Debrecenbe kltztetni, k irnytottk a Buda krli sncokat pt bnyamunksokat.

A szabadsgharc szmos ldozatot kvetelt az akadmitl mind tanri, mind dik oldalrl, elvesztse utn az letben maradottakra vagy szmzets, vagy brtn vrt. Visszakerlt az udvar irnytsa al, csak a nemzetkzi hrneve s tekintlye volt az ami megmentette a Kiegyezsig tart viharos vtizedekben.

 

 

   3.4    M. Kir Bnyszati s Erdszeti Akadmia (1868-1904)

 

A Kiegyezs utn az Akadmia jra magyar llami intzmny lett, valamint 1868-ban rendeletileg bevezettk a magyar oktatsi nyelvet, a rendelet azonban szaknyelv hinyban csak 1872-ben lphetett hatlyba. Amit a nyelvjtk elvgezetek az irodalmi nyelvben azt a mszaki nyelvben az Akadmia professzorai fejeztk be. Kerpely Antal 1877-ben megjelent Vaskohszat cm szakknyvtl szmtjuk a magyar mszaki nyelv megszletst. (A munkban rszt vett tbbek kztt Pch Antal s Farbaky Istvn is)

Az Akadmia szervezetileg teljesen klnvlt a selmeci bnya- s kohigazgatsgtl, vezetje az Akadmiai Tancs ltal, sajt tanri karbl vlasztott igazgat lett. Vltozott a szervezeti felpts s a szakok szma is. Tizenkt bnysz s kohsz tanszk, valamint 3 erdszeti tanszk kezdi meg ekkor mkdst.

Hossz vek nlklzse utn 1890-ben elkszlt az Erdszeti-, 1900-ban A Bnyszati- majd, 1912-ben a Kmiai-palota. 1913-ban tadtk a Vaskohszati anyagvizsgl plett is, gy vgre az Akadmia mlt krnyezetben folytathatta tevkenysgt.

 

 

3.5                          M. Kir. Bnyszati s Erdszeti Fiskola (1904-1918)

 

1904-ben az Akadmia, fiskolv alakult. j tanszkek ltesltek, j tanszablyzat szletett, a kpzsi id ngy vre emelkedett. Ekkor a fiskoln oktat professzorok, itt vgzett hallgatk a monarchin bell, s az egsz vilgon keresett szakemberek voltak, egzisztencijuk egy letre biztostott volt. 1913/14-es tanvben mr 20 jl felszerelt tanszk 580 hallgatt tantott a fiskoln. Ingyenes volt az oktats, de emellett szmos dik rszeslt llami tmogatsban, klnbz ifjsgi jlti intzmnyek, seglyez egyletek alakultak (pl. Mensa Academica).

A trtnelem, Trianon s az els vilghbor tragikus befejezse, ismt kzbeszlt az Akadmia trtnelmbe: meneklni kellett. Meneklni, htrahagyni az otthont ad, ket felnevel vrost, az j pleteket, a vilghr gyjtemnyek egy rszt, a fltve gondozott botanikus kertet, a grbe utckat, a zokog selmeci lnyokat. Vaston, szekren, gyalogszerrel menekltek a fiskolsok. Egykor lakbr utn sptoz szllsadik bsges elemzsival, fj szvvel bocstottk ket tjukra.

 

 

3.6                          M. Kir. Bnyszati s Erdmrnki Fiskola (1919-1934)

 

A vlaszts Sopronra esett, de itt sem volt biztos az akadmistk helye. Az hogy Sopron vgl magyar vros maradt, az nem utolssorban a hallgatknak volt ksznhet. Az osztrk csendrk elindultak tvenni Sopron irnytst 1921. szeptember 8-n, de a fiskolsok az gfalvi csatban meglltottk ket. A harcmezn kt fiskols halt hsi hallt: Szechnyi Elemr bnyamrnk s Machatsek Gyula erdmrnk hallgat. Az intzmny Sopronba teleptse is hozzjrult ahhoz, hogy a decemberi npszavazson a vros Magyarorszg rsze maradhatott, s elnyerte a kitntet Civitas Fidelissima cmet.

Trianonnak ksznheten az orszg bnyszata- kohszata az egytizedre cskkent, gy ez a szakma is elvesztette eddigi vonz erejt. A fiskola ismt vlsg fel sodrdik, de nemzetkzi elismertsge s vilghre ismt megmentette.

Tanri karnak szakmai publikcii egyre inkbb elterjedtek klfldn is, vilgszerte hress vlltak. Hamarosan 145 klfldi oktatsi s tudomnyos intzmnnyel llt kapcsolatban. 1931-ben megkapta a habilitcis jogot (ez az egyetemi doktori, illetve magntanri fokozat megadsnak joga). A fiskola kpviselje az Orszggyls Felshznak tagja lett.

 

 

3.7                          Bnya-, Koh- s Erdmrnki Kar (1934-1949)

  M. Kir. Jzsef Ndor Mszaki s Kzgazdasgtudomnyi Egyetem

 

            A fiskolt 1934-ben a M. Kir. Jzsef Ndor Mszaki s Kzgazdasgtudomnyi Egyetem karv degradltk le. Az si alma mater rgi nllsgnak csak tredkt rizhette meg: nll tanvnyit nnepsg, elklnlt gazdasgi elszmolsi rendszer, nll knyvtr, sportkr s ifjsgi egyesletek, felshzi tagsg stb. Az ezt kvet vtl j tantervet s 9 szemeszteres oktatsi rendet vezetnek be.

            A msodik vilghbor nehz helyzetbe hozta mind Sopron vrost, mind az Akadmit. Folyamatos lgibombzsok, megszlls, nmet kiteleptsek.

            A hbor vgvel j feladat hrult az alma mater falai kzt tanul ifj szakemberekre. jj kellet pteni porig rombolt orszgunkat, ez pedig teljesen j oktatsi rendszert kvetelt meg.   

 

3.8                          Nehzipari Mszaki Egyetem (1949-1990) (NME)

 

A hazai nehzipar alapjainak lerakshoz s kifejlesztshez elfelttelknt szksges volt az j tpus szakemberkpzs megteremtse. A megyetemi bnya- s kohmrnki osztly ennek a feladatnak nmagban - sem szervezeti keretei, sem pedig szkhelye miatt - megfelelni nem tudott. j, nll nehzipari szakemberkpz intzet fllltst ignyeltk a megnvekedett kvetelmnyek. Szkhelyl Miskolc, a tervezett hazai nehzipari kzpont knlkozott. Az alapt szndk szerint a bnya- s kohmrnkkpzshez nehzipari gpszmrnkkpzs csatlakozna, mely utbbi biztostan a hazai bnya- s kohgpszmrnk-szksgletek kielgtst is.

Az egyetemet trsadalmi munka keretben, rszben hallgati ptettk fel az Avas dli nylvnyn, a Hej-parti Dudujka vlgyben. (A dudujka sz a vlgy kzepn magban ll dombra utal - UV-domb - mely a helybelieket a dudujkra, azaz a ni mellre emlkeztette.)

A bnysz s kohsz tanszkek 1949 s 1959 kztt fokozatosan telepltek t Miskolcra, s adtk meg a  bnyamrnki, kohmrnki s gpszmrnki karral rendelkez mszaki egyetem arculatt.   A kor ignyeit kvetve  1981-ben az llam- s Jogtudomnyi Intzetben (1983-tl kar), 1987-ben pedig a Kzgazdasgi Intzetben is megindult az oktats, amelyeket 1992-ben a Blcsszeti Intzet megalakulsa kvetett. (E kt utbbi 1990-ben, ill. 1997-ben vlt karr.) 1997-ben Zenemvszeti-, 1998-ban Egszsggyi Intzettel (2005-tl kar) bvlt az egyetem.

Az egyetem 1969-ben a dunajvrosi Koh- s Fmipari Fiskolval bvlt, ami 2001-tl Dunajvrosi Fiskolaknt nllsult. 1972-tl mkdik Szkesfehrvron az Erdmrnki s Faipari Egyetem Fldmrsi s Fldrendezi Fiskolai Kara, ami ksbb a Nyugat-Magyarorszgi Egyetem rszv vlt.

 

 

3.9                          Az Akadmia tovbblse napjainkban

 

Napjainkban ngy felsoktatsi intzmny ltezik, melyeket az si alma mater utdainak tekintnk: (2006-ban hatlyos megnevezsk)

- Nyugat-Magyarorszgi Egyetem Soproni Egyetemi Karok (Sopron)

- Nyugat-Magyarorszgi Egyetem Fldmrsi s Fldrendezi Fiskolai Kar (Szkesfehrvr)

- Miskolci Egyetem

- Dunajvrosi Fiskola

 
Pontos id
 
LOGIN
Felhasznlnv:

Jelsz:
SgSg
Regisztrci
Elfelejtettem a jelszt
 
ME-JK cmer
 
JBE cmer
 
Chat
 

Kedves Csokoládé kedvelõk! Segítségeteket kérném a kérdõívem kitöltéséhez! Témája a CSOKOLÁDÉ MÁRKÁK! Köszön    *****    Homlokzati hõszigetelés! Vállaljuk családi házak, lakások, nyaralók és egyéb épületek homlokzati hõszigetelését!    *****    * Beugrós munkavállalók éjjel-nappal. * Beugrós munkavállalók éjjel-nappal. * Beugrós munkavállalók éjjel-nappal. *    *****    Elindult a Játék határok nélkül rajongói oldal! Ha te is szeretted a '90-es évek népszerû mûsorát, nézz be ide!    *****    Megjelent a Nintendo Switch 2 és a Mario Kart World! Ennek örömére megújítottam a Hungarian Super Mario Fan Club oldalt.    *****    Homlokzati hõszigetelés! Vállaljuk családi házak, nyaralók és egyéb épületek homlokzati szigetelését! 0630/583-3168    *****    A PlayStation 3 átmeneti fiaskója után a PlayStation 4 ismét sikersztori volt. Ha kíváncsi vagy a történetére, katt ide!    *****    A Bakuten!! az egyik leginkább alulértékelt sportanime. Egyedi, mégis csodálatos alkotásról van szó. Itt olvashatsz róla    *****    A PlayStation 3-ra jelentõsen felborultak az erõviszonyok a konzolpiacon. Ha érdekel a PS3 története, akkor kattints ide    *****    Új mese a Mesetárban! Téged is vár, gyere bátran! Mese, mese, meskete - ha nem hiszed, nézz bele!    *****    Az Anya, ha mûvész - Beszélgetés Hernádi Judittal és lányával, Tarján Zsófival - 2025.05.08-án 18:00 -Corinthia Budapest    *****    &#10024; Egy receptes gyûjtemény, ahol a lélek is helyet kapott &#8211; ismerd meg a &#8222;Megóvlak&#8221; címû írást!    *****    Hímes tojás, nyuszipár, téged vár a Mesetár! Kukkants be hozzánk!    *****    Dryvit, hõszigetelés! Vállaljuk családi házak, nyaralók és egyéb épületek homlokzati szigetelését! 0630/583-3168    *****    Nagyon ütõs volt a Nintendo Switch 2 Direct! Elemzést a látottakról pedig itt olvashatsz!    *****    Elkészítem születési horoszkópod és ajándék 3 éves elõrejelzésed. Utána szóban minden kérdésedet megbeszéljük! Kattints    *****    Könyves oldal - egy jó könyv, elrepít bárhová - Könyves oldal    *****    20 éve jelent meg a Nintendo DS! Emlékezzünk meg ról, hisz olyan sok szép perccel ajándékozott meg minket a játékaival!    *****    Ha érdekelnek az animék,mangák,videojátékok, japán és holland nyelv és kultúra, akkor látogass el a személyes oldalamra.    *****    Dryvit, hõszigetelés! Vállaljuk családi házak, nyaralók és egyéb épületek homlokzati szigetelését! 0630/583-3168 Hívjon!