Az Akadmia trtnete
2006.10.18. 15:16
Amit az Akadmirl s az utdintzmnyekrl tudni kell
Az Akadmia trtnete s tovbblse
„Selmec, Selmec sros Selmec te vagy az oka mindennek,
Selmec, Selmec sros Selmec,… hogy az Isten ldjon meg.”
Az reg dik dala: rszlet
3.1 Bnyszati- kohszati Tanintzet (1735-1764) (Berg-Schola)
Magyarorszg bnyszata eurpai viszonylatban is jelents volt, 13. szzadban az aranytermels thatodt, az ezst termels negyedt adta orszgunk. A 18. szzadra kezdtek megjelenni a modern bnyagpek, kitermelsi eljrsok, de ennek ellenre haznkban a szakmai kpzs tovbbra is ches keretek kztt folyt.
A kirlyi udvar felismerte a helyzet tarthatatlansgt, elszr a kamara magra vllalta nhny tanul kpzsi kltsgeit, ezek a fiatalok voltak az expectansok. k valban gyakorlati szakemberekk vltak, tanulmnyaik vgeztvel csak az llam foglalkoztathatta ket, irodai, adminisztratv munkakrben val alkalmazsukat rendelet tiltotta.
A kvetkez lpcs az iskolai rendszer bnysz szakemberkpzs megindulsa volt, 1717-ben a csehorszgi Sankt Joachimsthal-ban. Itt kezdetben ngy, majd hrom dik folytatta tanulmnyait, de rvid fennllsa utn bezrta kapuit.
Vgl a bcsi udvari kamra egy joachimsthali mintra mkd nagyobb szabs iskola fellltsban ltta meg a jvt. A hely megvlasztsnl egyrtelmen Selmecbnya jhetett szba, hiszen a vidk tbb vszzados bnyszmltra tekintett vissza, s tovbb vilgviszonylatban is fejlett technikai eszkzk, s szakemberek voltak itt fellelhetk.
III. Kroly 1735. jnius 22-n „Instructio” nven kelt leiratban, meghatrozta a Berg-Schola nven fellltand iskola tantervt, mkdst, tanulinak szmt, a velk szemben tmasztott kvetelseket stb. Clja a Habsburg Birodalom szmra bnyszati- kohszati, vezet mszaki, jogi s igazgatsi szakemberek kpzse volt. Tbb mint egy vszzadon keresztl a Berg-Schola ltta el az egsz birodalmat bnyszati kohszati szakemberekkel, s egsz Eurpa szmra mintul szolglt a mszaki felsoktats megszervezshez.
Az iskola vezetsvel Mikoviny Smuelt (1700-1750) bztk meg, aki szmra a kamara brbe vette a Privitzky-hzat. A professzor itt lakott, itt rendezte be laboratriumt, s itt tartotta rit a Berg-Schola 8 hallgatjnak.
Az igazsghoz hozztartozik, hogy 1890-ig az akadminak nem volt nll plete, a kamra hzakat brelt a professzorok szmra, akik ott helyben laktak, tartottk rikat, rendeztk be laborjaikat, szertrukat s tartottk vilghrv vlt gyjtemnyeiket.
Mikoviny eltt nem llt egy kvetend plda, mindent sajt erejbl kellett ltrehozni, megalkotni a tananyagot, a kpzs formjt stb. A kpzst a gyakorl bnyatisztek tapasztalataira ptette, de nem iparosokat alkart nevelni a bnyk s kohk szmra, hanem bnyaigazgatshoz, bnyajoghoz, bnyagazdasgtanhoz kohszathoz s pnzvershez rt szakembereket. Ebben lthatjuk Mikoviny igazi nagysgt, szinte a semmibl teremtette meg a mszaki felsoktats alapjait.
Az iskola a Fbnyagrfi Hivatal, illetve a selmeci (szlaknai) bnyazem keretben mkdtt, a kpzsi id kt v volt, a tanv janur 1.-tl december 31.-ig tartott.
Az els ven „matematika” nven sszefoglalt szmtani-mrtani-mrnki ismereteket oktattak, msodvtl viszont szakosodnia kellett a hallgatknak.
A tanulk t szakon folytattk tanulmnyaikat: bnyamvel-bnyajogsz, bnyamr, rcelkszt, kmlsz-kohsz, pnzver-aranyvlt.
A tanulknak flvente vizsgt kellett tennik, valamint vente egy zrvizsgt a fkamaragrf jelenltben.
A Berg-Schola igazi rdeme, hogy ez az els nem egyhzi tanintzet, ami nem vallserklcsi alapon l s gondolkod embereket, hanem hasznos llampolgrokat akart kpezni.
3.2 Bnyszati-kohszati Akadmia (1762-1846)
(Academia Montanistica)
Mria Terzia 1762. oktber 22-n „Systema” nven kelt leiratban megerstette az udvari kamara azon dntst, hogy a Berg-Scholat akadmiv alaktsk. Academia Montanistica megalaptstl szmtjuk az akadmiai szint kpzs megszletst.
A tanterv tovbbra is kt ves maradt, laborgyakorlatokkal egybekttt kpzs folyt, negyedvente vizsgztak, flvkor s v vgn f vizsgt tettek a fkamaragrf jelenltben. Az oktats nyilvnos s ingyenes volt, de ktelezv tettk korbbi egyetemi, jogi, filozfiai tanulmnyok folytatst, vagy ebbli ismeretek igazolst a Bcsi Egyetem matematika professzornl.
1763-ban neveztk ki az Akadmia els professzort, Nicholaus Jacquin-t, aki a Krecsmry-hzban kezdte meg az oktatst.
1770-ben a kpzs 3 vre emelkedett, hrom tanszk alakult: matematika, mechanika, gptan (Nicholaus Poda), svnytan, kmia, elmleti kohszat (Giovanni Scoppoli), gyakorlati bnyszati tanszk (Christof Traugott Delius) vezetsvel folyt.
Az Akadmia a fkamaragrfi hivatalok keretben mkdtt, igazgatja maga a fkamaragrf volt. A professzorok egyben a hivatal bnyatancsosai is voltak.
Az uralkod 1807-ben elrendelte egy Erdszeti Tanintzet (Forstinstitut) fellltst az Akadmia keretein bell. A bnyamvelshez s kohszathoz elengedhetetlen nagy mennyisg fa kitermelse erdmvelsi ismeretekkel rendelkez szakemberek kpzst is szksgess tette. Ennek hatsra 1808-ban elindtjk az erdszeti kpzst is. A ltrejv Erdszeti Tanintzet els professzora Heinrich David Wilckens lett, aki a Zsembery (Marschalk)–hzban rendezkedett be. Jl mutatja az erdszeti oktats jelentssgt, hogy egsz erdsgeket rendeltek az Erdszeti Tanintzet fennhatsga al. Tovbbi bizonytka az Akadmia jelentsgnek, hogy 1786-ban a kzeli Szklenfrdn alaptotta meg Born Ignc a vilg els mszaki egyeslett „Societat der Bergbaukunde” nven, aminek 13 eurpai s 2 amerikai orszg, mintegy 154 kpviselje volt.
Az 1820-as vektl a tanv november 1.-tl kezddtt, szeptember s oktber sznet volt. Az elmleti oktatst a ht els ngy napjn dlelttnknt tartottk, mg a gyakorlati foglalkozsokat dlutnonknt. A fennmarad napokon voltak az zembejrsok, ami jl mutatja a kpzs gyakorlatias jellegt. 1830-40 kztt a hallgatk szma mr elrte az 500-at, az oktats nmet nyelven folyt.
3.3 Bnyszati-kohszati s Erdszeti Akadmia (1846-1867)
(Berg- und Forstakademie)
A reformkor vvmnyai a bnyszatban is egyre inkbb reztettk hatsukat, az Akadmia eddigi, 1770 ta szinte vltozatlan keretek kztt mkd tanintzmny mr nem tudott megfelelni a megnvekedett elvrsoknak. Vgl, 1846-ban j mkdsi rendet fogadott el a kirlyi kamara.
Az Akadmia szervezetileg elklnlt a selmeci fbnyagrfi hivataltl, nllv vlt. Az sszekt kapocs ezutn a fkamaragrf szemlye volt, aki egyszersmind az Akadmia igazgati tisztt is betlttte: volt a hat, bnyatancsosi ranggal kinevezett professzor alkotta akadmiai igazgattancs elnke. Az Akadmia felgyelett kzvetlenl a bcsi udvari kamara ltta el.
Az Erdszeti Tanintzetet akadmiai rangra emeltk, s az Akadmihoz csatoltk. 1846-tl kezdve teht az Alma Mater hivatalos neve: Berg- und Forstakademie.
Az 1848/49-es forradalom s szabadsgharc gykeres vltozsokat hozott az iskola letben. A felels magyar kormny a Valls- s Oktatsgyi Minisztrium al rendelte, magyar llami intzmnny nyilvntottk, a hivatalos nyelv a magyar lett, a bnyszat-kohszat elsdleges cljul a Magyar Honvdsg felfegyverzst tzte ki.
A tants oktber elsejn indult meg, de szaknyelv hinyban nmetl. Az Akadmia hallgati testletileg belptek a selmeci nemzetrsgbe. A szlv s nmet ajk dikok nemzeti villongsok miatt elhagytk az iskolt, szmukra Pipramban, illetve Leobenben alaptottak hasonl iskolt.
A magyar rzelm dikok mind rszt vettek a szabadsgharcban. Strobl Alajos vezrletvel, az akadmiai tzrsg mentette meg a bnyavidket, segtettek a krmcbnyai pnzverdt Debrecenbe kltztetni, k irnytottk a Buda krli sncokat pt bnyamunksokat.
A szabadsgharc szmos ldozatot kvetelt az akadmitl mind tanri, mind dik oldalrl, elvesztse utn az letben maradottakra vagy szmzets, vagy brtn vrt. Visszakerlt az udvar irnytsa al, csak a nemzetkzi hrneve s tekintlye volt az ami megmentette a Kiegyezsig tart viharos vtizedekben.
3.4 M. Kir Bnyszati s Erdszeti Akadmia (1868-1904)
A Kiegyezs utn az Akadmia jra magyar llami intzmny lett, valamint 1868-ban rendeletileg bevezettk a magyar oktatsi nyelvet, a rendelet azonban szaknyelv hinyban csak 1872-ben lphetett hatlyba. Amit a nyelvjtk elvgezetek az irodalmi nyelvben azt a mszaki nyelvben az Akadmia professzorai fejeztk be. Kerpely Antal 1877-ben megjelent Vaskohszat cm szakknyvtl szmtjuk a magyar mszaki nyelv megszletst. (A munkban rszt vett tbbek kztt Pch Antal s Farbaky Istvn is)
Az Akadmia szervezetileg teljesen klnvlt a selmeci bnya- s kohigazgatsgtl, vezetje az Akadmiai Tancs ltal, sajt tanri karbl vlasztott igazgat lett. Vltozott a szervezeti felpts s a szakok szma is. Tizenkt bnysz s kohsz tanszk, valamint 3 erdszeti tanszk kezdi meg ekkor mkdst.
Hossz vek nlklzse utn 1890-ben elkszlt az Erdszeti-, 1900-ban A Bnyszati- majd, 1912-ben a Kmiai-palota. 1913-ban tadtk a Vaskohszati anyagvizsgl plett is, gy vgre az Akadmia mlt krnyezetben folytathatta tevkenysgt.
3.5 M. Kir. Bnyszati s Erdszeti Fiskola (1904-1918)
1904-ben az Akadmia, fiskolv alakult. j tanszkek ltesltek, j tanszablyzat szletett, a kpzsi id ngy vre emelkedett. Ekkor a fiskoln oktat professzorok, itt vgzett hallgatk a monarchin bell, s az egsz vilgon keresett szakemberek voltak, egzisztencijuk egy letre biztostott volt. 1913/14-es tanvben mr 20 jl felszerelt tanszk 580 hallgatt tantott a fiskoln. Ingyenes volt az oktats, de emellett szmos dik rszeslt llami tmogatsban, klnbz ifjsgi jlti intzmnyek, seglyez egyletek alakultak (pl. Mensa Academica).
A trtnelem, Trianon s az els vilghbor tragikus befejezse, ismt kzbeszlt az Akadmia trtnelmbe: meneklni kellett. Meneklni, htrahagyni az otthont ad, ket felnevel vrost, az j pleteket, a vilghr gyjtemnyek egy rszt, a fltve gondozott botanikus kertet, a grbe utckat, a zokog selmeci lnyokat. Vaston, szekren, gyalogszerrel menekltek a fiskolsok. Egykor lakbr utn sptoz szllsadik bsges elemzsival, fj szvvel bocstottk ket tjukra.
3.6 M. Kir. Bnyszati s Erdmrnki Fiskola (1919-1934)
A vlaszts Sopronra esett, de itt sem volt biztos az akadmistk helye. Az hogy Sopron vgl magyar vros maradt, az nem utolssorban a hallgatknak volt ksznhet. Az osztrk csendrk elindultak tvenni Sopron irnytst 1921. szeptember 8-n, de a fiskolsok az gfalvi csatban meglltottk ket. A harcmezn kt fiskols halt hsi hallt: Szechnyi Elemr bnyamrnk s Machatsek Gyula erdmrnk hallgat. Az intzmny Sopronba teleptse is hozzjrult ahhoz, hogy a decemberi npszavazson a vros Magyarorszg rsze maradhatott, s elnyerte a kitntet Civitas Fidelissima cmet.
Trianonnak ksznheten az orszg bnyszata- kohszata az egytizedre cskkent, gy ez a szakma is elvesztette eddigi vonz erejt. A fiskola ismt vlsg fel sodrdik, de nemzetkzi elismertsge s vilghre ismt megmentette.
Tanri karnak szakmai publikcii egyre inkbb elterjedtek klfldn is, vilgszerte hress vlltak. Hamarosan 145 klfldi oktatsi s tudomnyos intzmnnyel llt kapcsolatban. 1931-ben megkapta a habilitcis jogot (ez az egyetemi doktori, illetve magntanri fokozat megadsnak joga). A fiskola kpviselje az Orszggyls Felshznak tagja lett.
3.7 Bnya-, Koh- s Erdmrnki Kar (1934-1949)
M. Kir. Jzsef Ndor Mszaki s Kzgazdasgtudomnyi Egyetem
A fiskolt 1934-ben a M. Kir. Jzsef Ndor Mszaki s Kzgazdasgtudomnyi Egyetem karv degradltk le. Az si alma mater rgi nllsgnak csak tredkt rizhette meg: nll tanvnyit nnepsg, elklnlt gazdasgi elszmolsi rendszer, nll knyvtr, sportkr s ifjsgi egyesletek, felshzi tagsg stb. Az ezt kvet vtl j tantervet s 9 szemeszteres oktatsi rendet vezetnek be.
A msodik vilghbor nehz helyzetbe hozta mind Sopron vrost, mind az Akadmit. Folyamatos lgibombzsok, megszlls, nmet kiteleptsek.
A hbor vgvel j feladat hrult az alma mater falai kzt tanul ifj szakemberekre. jj kellet pteni porig rombolt orszgunkat, ez pedig teljesen j oktatsi rendszert kvetelt meg.
3.8 Nehzipari Mszaki Egyetem (1949-1990) (NME)
A hazai nehzipar alapjainak lerakshoz s kifejlesztshez elfelttelknt szksges volt az j tpus szakemberkpzs megteremtse. A megyetemi bnya- s kohmrnki osztly ennek a feladatnak nmagban - sem szervezeti keretei, sem pedig szkhelye miatt - megfelelni nem tudott. j, nll nehzipari szakemberkpz intzet fllltst ignyeltk a megnvekedett kvetelmnyek. Szkhelyl Miskolc, a tervezett hazai nehzipari kzpont knlkozott. Az alapt szndk szerint a bnya- s kohmrnkkpzshez nehzipari gpszmrnkkpzs csatlakozna, mely utbbi biztostan a hazai bnya- s kohgpszmrnk-szksgletek kielgtst is.
Az egyetemet trsadalmi munka keretben, rszben hallgati ptettk fel az Avas dli nylvnyn, a Hej-parti Dudujka vlgyben. (A dudujka sz a vlgy kzepn magban ll dombra utal - UV-domb - mely a helybelieket a dudujkra, azaz a ni mellre emlkeztette.)
A bnysz s kohsz tanszkek 1949 s 1959 kztt fokozatosan telepltek t Miskolcra, s adtk meg a bnyamrnki, kohmrnki s gpszmrnki karral rendelkez mszaki egyetem arculatt. A kor ignyeit kvetve 1981-ben az llam- s Jogtudomnyi Intzetben (1983-tl kar), 1987-ben pedig a Kzgazdasgi Intzetben is megindult az oktats, amelyeket 1992-ben a Blcsszeti Intzet megalakulsa kvetett. (E kt utbbi 1990-ben, ill. 1997-ben vlt karr.) 1997-ben Zenemvszeti-, 1998-ban Egszsggyi Intzettel (2005-tl kar) bvlt az egyetem.
Az egyetem 1969-ben a dunajvrosi Koh- s Fmipari Fiskolval bvlt, ami 2001-tl Dunajvrosi Fiskolaknt nllsult. 1972-tl mkdik Szkesfehrvron az Erdmrnki s Faipari Egyetem Fldmrsi s Fldrendezi Fiskolai Kara, ami ksbb a Nyugat-Magyarorszgi Egyetem rszv vlt.
3.9 Az Akadmia tovbblse napjainkban
Napjainkban ngy felsoktatsi intzmny ltezik, melyeket az si alma mater utdainak tekintnk: (2006-ban hatlyos megnevezsk)
- Nyugat-Magyarorszgi Egyetem Soproni Egyetemi Karok (Sopron)
- Nyugat-Magyarorszgi Egyetem Fldmrsi s Fldrendezi Fiskolai Kar (Szkesfehrvr)
- Miskolci Egyetem
- Dunajvrosi Fiskola
|